Kommenteeri

Sten Andreas Ehrlich: Argumenteerimisoskus on juhi kvaliteedimärk

Juhte on kolme tüüpi, nagu Margo Loor 15. veebruaril Wabaduse kohvikus ligi 40 tähelepanelikule kuulajale lõunasöögi taustaks selgitas. Mõned juhid teevad otsuseid intuitsioonile ja emotsioonidele tuginedes, neid põhjendamata. Teised langetavad valikuid kõhutundele tuginedes, ent leiavad neile argumenteeritud selgituse. Kolmandad leiavad ühe või teise valiku kasuks kõnelevad argumendid ning langetavad alles seejärel analüüsist lähtuva otsuse. Tark, argumentidele tuginev juhtimine võib küll võtta aega ja vaeva, kuid vähendab oluliselt vigade tegemise riski ning suurendab valikute õnnestumise võimalust.

Margo palus Kadi Steinbergi lõunasöögile arutama, kuidas juurutada argumenteeritud juhtimiskultuuri. Kadi Steinberg töötab Eesti Energias, kus mõni aasta tagasi korraldas väärtuste väitluse programmi. Kõiki Eesti Energia juhte ja töötajaid suunati argumenteeritult arutama ettevõtte väärtustega tihedalt seotud teemadel, nii ühteaegu arendades argumenteerimisoskust, edendades tava kõiki oma seisukohti selgitada ja tõestada ning mõeldes ettevõtte põhiväärtustele. Eesti Energia juhtkonna vahetudes asus Kadi juhtima Eesti Energia arendusprojekte, ent võttis missiooni arendada argumenteeritud juhtimiskultuuri uuele ametikohale kaasa. Eesti Energias lähtutakse ettepanekute hindamisel nende kasuks kõnelevatest põhjendustest – selgitustest ja tõestustest – mitte nende esitajate ametikohast või otsustaja emotsioonidest. Selline juhtimisstiil on toonud edu.

Kadi hinnangul on argumenteeritud juhtimine paljuski liidris kinni. Juht peab selleks oma mugavustsoonist välja tulema – kui otsuseid langetatakse argumentidele tuginedes, ei saa ta lüüa rusikat lauale ning nõuda millegi tegemist üksnes seepärast, et käsk on püha. Ilma juhi osaluseta pole aga võimalik argumenteeritud juhtimiskultuuri juurutada.

Samas on selline juhtimine aina enam ainuvõimalik. Uue põlvkonna töötajad ei allu pimesi käskudele, vaid tahavad mõista neile antud korralduste tausta. Kui otsus tundub ebamõistlik, täidetakse seda nii vähe kui võimalik või jäetakse sootuks tähelepanuta. Seega peab juht järjest enam oma otsuseid põhjendama – või leppima töötajate kiire kaotusega.

Samuti kaalub tähtsate otsuste tark tegemine kaugelt üle aruteluga kaasneva energia ja ajakulu. Mõistagi tuleb vahel kustutada tulekahjusid ning siis pole aega argumenteerida, kuid enamasti on võimalus plaani pidada olemas. Isegi kui otsus tuleb langetada kiiresti, saab tagantjärele arutada, kas käituti õigesti ning kas edaspidi tuleks sarnastes olukordades käituda teisiti.

Eesti Energia kogemus näitab, et argumenteeritud juhtimiskultuur on tee paremate otsuste ning rahulolevate töötajateni. Selleks peab juht leidma aega ja energiat arendada enda ja töötajate argumenteerimisoskuseid ning ennekõike julgema lasta lahti laisast harjumusest panna end maksma kärkides ja käskides.

Osaleja tagasiside

Post11 personalijuhile Marit Pajulaidile jäi eilsel ideega lõunal kõlama ühe
olulise mõttena, et seisukoha kujundamine läbi argumentide aitab kujundada väärtuslikumaid ja targemaid otsuseid.
„Oma kolleegidele tutvustaksin argumenteeritud juhtimis- ja otsustuskultuuri kui mõtteviisi, mis põhineb faktidel ja põhjendustel, mitte emotsioonidel ja sisetundel, ning mille peale saab ehitada erinevaid muutmisprotsesse. Vastu tuleks võtta otsus, mida toetab enim argumente või tugevaimad argumendid,“ lisas Marit.

Ürituse pilte näed siit. 


Järgmine ideega lõuna toimub 15. märtsil kell 12:00. Kohtume taas Wabaduse kohvikus, naudime head lõunasööki ja virgutavat mõttevahetust. Sel korral on Margo Loori vestluskaaslane Katrin Noormägi Sotsiaalministeeriumist, kes kõneleb argumenteerimisest personalijuhi vaatekohast - miks argumenteerimisoskusi töötajatele õpetada, millistes situatsioonides aitab argument töötajat, kuidas juurutada argumenteeritud suhtlemist töökeskkonda. Pane end aegsasti lõunale kirja. Kohtade arv on piiratud.
Värsket infot sündmuse kohta jälgi meie Facebooki lehel.

Ideega lõunad on osa PUNKT 2017 sündmuste seeriast, mille eesmärk on arendada argumenteerimisoskusi. Lisaks ideega lõunatele kohtume kevadel kolmel korral väitlusklubides, et oma argumente SpeakSmart meeskonna toel proovile panna. PUNKT 2017 sari kulmineerib juunis ettevõtete, organisatsioonide ja entusiastide väitlusturniiriga. Oled oodatud nii väitlusklubides kui turniiril osalema!

Eesti esimene ettevõtete ja asutuste väitlusturniir PUNKT toimus 2016. aastal. Osales 12 meeskonda ametiasutustest, ettevõtetest ja organisatsioonidest. Võitjaks tuli Vabaühenduste Liit EMSL. Loe esmakordselt toimunud, mõnusas õhkkonnas möödunud sündmuse kajastust.



Lisa kommentaar

Email again: